Gost Belgesi Nedir?

Gost Belgesi Nedir?

Dünya genelinde gerçekleştirilen ticaretler her ülkenin kendi kuralları çerçevesinde belirlenir, ithalat ve ihracat yapılırken ülkelerin belirledikleri kurallara uyulması şartı koşulur.

26 Eylül 2018 - 14:27 - Güncelleme: 26 Eylül 2018 - 15:10

Büyüyen ve gelişen ticaret dünyasında yer edinmek isteyenlerin getirilen kurallara uygun olarak hareket etmeleri gerekliliktir. Rusya ve bölgesi, yabancı yatırımcılar için önemli fırsatların sunulduğu bir kesimdir. Ticaret yaparken bu bölgelerin sunduğu avantajlardan yararlanmak için uyulması gereken bir takım kurallar vardır. 1993 yılından bu yana yasal olarak getirilen ve yabancı şirketlerin ithalat yapması için kesinlikle uymaları gereken yasalardan biri de GOST R belgesidir. 1993 yılından beri uygulanan bu belge zorunluluğundaki amaç, ithal edilen makinelerin Rus standartlarına uygun olup olmadığını tespit etmektir. Yasanın çıkartılış amacı elbette Rusya ve bölgesindeki halkın sağlığını ve yaşamını güvence altına almaktır. İlgili ana ürünler, gıda ve insanlarla temas eden malzemeler; gıda, kimyasal, petrol veya gaz, inşaat ve diğer endüstriler için teçhizat; mekanik ve elektrikli malzemelerin Rusya’da pazarlanabilmesi için Gost belgesi şart koşulmaktadır. İnsanlarla birebir temas eden cihazlar ve gıdalar bu konuda önemli bir yer tutmaktadır bu nedenle ülkeye ihracat yapmak isteyen ülkelerin kesinlikle belge sahibi olmaları gerekmektedir. Yaşanan yeniliklere ayak uydurmak ve belgeyi temin etmek için ise doğru bilgilere sahip olmak gerek ve çıkartılan yasalara uygun hareket etmek için de bilinçli davranmak gerekmektedir.

Gost belgesi her ürün için istenir mi?

Rusya’nın pazaryerlerinde daha kolay ürün pazarlamak ve daha fazla müşteri kitlesine ulaşmak isteyenlerin sahip olmaları gereken belge, elbette her ürün için şart koşulmamaktadır. Yasanın çıkartılış amacına bakıldığında da hangi ürünlerin kapsadığı anlaşılmaktadır. Ancak karmaşık bir yapı üzerinde düzenlenen ve net olarak hangi ürünler için geçerli olduğu çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Bunun için yapılması gereken en doğru şey; konu hakkında bilgi sahibi olan bir kurumdan destek almaktır. Şirketimiz, lisans ve sertifikalar alanında uzun zamanların deneyim ve tecrübesine sahip bir kadrodan oluşmaktadır. Rusya pazarlarına hâkim olan ve hangi ürünlerin GOST belgesi istedikleri konusunda deneyimli olan uzman ekiplerimizle iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgi edinebilir, daha sağlıklı bilgiler edindikten sonra ihracat, ithalat ürünlerinizin kapsaması durumunda belge başvurusunda bulunabilirsiniz. Dünya ticaretinin her geçen gün daha da gelişerek yaygın bir hal almasından dolayı şirketlerin son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir. Küçük gibi görünse de bazı detaylara tam anlamıyla uyulmadığında ticaretin zarar görmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Bu gibi olumsuz etkilerden korunmak ve daha serbest bir ticaret alanına sahip olabilmek için kurallar hakkında net bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Rusya ve bölgesinde sunulan ticari fırsatları lehinize çevirmek ve daha geniş alanda müşteri kitlesine ulaşabilmek için iletişim numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

Gost belgesi nasıl alınır?

Belge ve sertifika vermeye yetkili olan şirketimiz ile görüşme sağlayarak ürünlerinizin proforma faturası, ürünlerin kalite dokümanı, test dokümanı, laboratuar analizleri gibi önemli detaylar incelendikten sonra ihracat yapmak istediğiniz ürünler için Gost belgesi gerekli olup olmadığını öğrenebilir, gerekli olması durumunda sertifika sahibi olabilmek için gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Büyüyen pazarlardan payınıza düşeni rahatlıkla alabilmek ve yeni müşteri kitlesine ulaşmak için kesinlikle araştırmaları doğru şekilde yapmanız ve buna göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.

Kaynak: https://www.szutest.com.tr/gost-r/

Bu haber 915 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cenk Karayel: Takımda rehavet yok, sadece önümüzdeki maçı konuşuyoruz
Cenk Karayel: Takımda rehavet yok, sadece önümüzdeki maçı...
Mehmet Ekici'nin yokluğunda sahne Zajc'ın
Mehmet Ekici'nin yokluğunda sahne Zajc'ın